Endomondo – aplikacja na telefon dla aktywnych

endomondo opis aplikacji

 

Sport z telefonem

Trenujesz, biegasz, jeżdzisz rowerem bez telefonu ?  Ja nie potrafię,  może wypasiony zegarek z gps'em, mp3 i aparatem by to zmienił, ale  ceny tego sprzętu powalają. W chwili obecnej wystarczy mi prosty zegarek z pulsometrem Polar Ft4 i telefon z gps i endomondo, aby mieć wszystko pod kontrolą.   Pewnie nie jestem osamotniona, większość z nas ćwiczy z telefonem, słuchawkami i innymi gadżetami mierzącymi naszą aktywność.  Nie ma co się dziwić, technologia poszła tak do przodu, że zwykły telefon jest w stanie zmierzyć przebytą trasę, tempo, tętno, umilić nam czas podczas treningu puszczając muzykę,  pochwalić się znajomym osiągnięciami, a nawet z nimi rywalizować.   Sportowych aplikacji mierzących, zliczających, pokazujących trasę jest wiele, ale jedna z nich jest bezspornym numerem jeden

Endomondo

endomondo licznik kalorii
endomondo sport tracker

Totalny numer jeden, chyba każdy zna tą aplikację. Jeśli dopiero zaczynasz swoją przygodę ze sportem koniecznie zainstaluj endomondo (do pobrania w google play) i przeczytaj o jej możliwościach. Na pewno zyskasz +100 pkt do motywacji i chętnie wyskoczysz na trening w celu sprawdzenia tego cuda.  Jeśli już znasz ten program to zapraszam do przeczytania wpisu, może jest coś o czym nie wiesz? Przyznam, że po kilku latach używania ciągle odkrywa coś nowego. To o wiele więcej niż aplikacja do mierzenia przebytego dystansu, to cała społeczność dająca ogromne możliwości wspierania się nawzajem.  Aplikacja generalnie jest darmowa choć można zapłacić za wersje Premium (ok 100 zł rocznie) i rozbudować jej możliwości. Do używania endomondo nie potrzeba internetu, podczas treningu wystarczy włączony gps. Po zainstalowaniu wprowadź swoje dane takie jak wiek, płeć, waga, wzrost – konieczne do prawidłowego obliczania spalonych kalorii.  Endomondo powita nas takimi zakładkami:

zakładki w endomondo
zakładki w endomondo

Trening

Po kliknięciu w trening uzyskujemy podstawową funkcję endomondo czyli pomiar aktywności.

trening z endomondo
widok treningu w endomondo

Mamy wiele aktywności do wyboru np.: bieganie, aerobik, bieg na bieżni, jazdę na rolkach, deskorolce, łyżwach, kolarstwo, narciarstwo, pilates, piłkę nożną, skakanie na skakance, taniec, trening siłowy, chodzenie i wiele wiele innych.  Po wybraniu dyscypliny wystarczy włączyć "play" (możemy ustawić start z 10, 20, 30 lub 60 sekundowym opóźnieniem) i zaczyna się rejestracja treningu.   Aplikacja np. podczas biegania zapisuje jego czas trwania, dystans, tempo, prędkość, spalone kalorie, międzyczasy, przebytą drogę w górę i dół, oraz nawodnienie, a raczej odwodnienie.  Aby wszystkie funkcje dobrze działały konieczny jest włączony GPS w telefonie. Po treningu pokazuje nam się mapa z przebytą trasą. Możemy dodać zdjęcia z treningu, notatki oraz informację o pogodzie (w wersjo premium informacje o pogodzie dodają się automatycznie). Trening można udostępnić na fcebooku, google+ lub tweeterze i pochwalić się znajomym co osiągnęliśmy.

Endomondo najlepiej spisuje się przy aktywności gdzie wykorzystuje się gps, czyli gdzie może mierzyć dystans, tempo prędkość. W aktywnościach gdzie się nie przemieszczamy albo ćwiczymy w pomieszczeniu np. bieg po bieżni, ćwiczenia przed telewizorem, zliczanie spalonych kalorii odbywa się tylko na podstawie średnich dla danej aktywności biorąc pod uwagę jej czasu trwania i nasze dane (wiek, waga, wzrost), w takim wypadku telefon może leżeć obok, nie musimy go mieć przy sobie nic to nie zmieni w pomiarze.  Do liczenia spalonych kalorii w takim przypadku lepiej się sprawdza pulsometr, który rejestruje pracę serca, pozwala zmierzyć tętno, ustawić strefę w jakiej chcemy ćwiczyć (np. tłuszcz najlepiej spala się w 60-70 % HRmax (HRmax =220-wiek)). Po co więc nam to endomondo? Endomondo jest rewelacyjne do pomiaru trasy, daje nam ten magiczny gps, który mają wbudowane nowoczesne zegarki sportowe.  Dla mnie podstawowy pulsometr plus endomondo to zestaw idealny, z jednego zliczam trasę, tempo, prędkość z drugiego tętno i kalorie.

Klikając malutki zarys mapy w prawym dolnym rogu widoku treningu, otwiera się widok z mapy. Przydatne podczas jazdy rowerem albo biegania w nieznanym terenie.

trasa w endomondo
widok mapy w endomondo

Klikając w ikonki Czas trwania, Dystans, Tępo, Kalorie możemy zmienić te dane wg potrzeb na inne, np. tak:

endomondo trening
zmiana widoku treningu w endomondo

Kolejną trochę "ukrytą" funkcję mamy klikając w "Trening" ten szary obok przycisku start, nad gps.  Rok mi zajęło odkrycie tej funkcji, a jest bardzo przydatna.

Możemy tu ustawić różne rodzaje treningu.

 1. Trening – zwykły trening, czyli dajesz start i biegniesz, jedziesz itd., a aplikacja rejestruje twoją trasę czas i na tej podstawie oblicza różne rzeczy.
 2. Wpis Ręczny – wpisujesz datę, rodzaj aktywności, czas trwania i dystans, dodajesz w ten sposób trening, który odbyłeś nie mając przy sobie endomondo, aby mieć go w statystykach.
 3. Ustaw cel – ustawiamy dystans, czas lub kalorie i ćwiczymy, aż osiągniemy cel.
 4. Podążaj trasą – wyszukuje pobliskie trasy i daje możliwość podążania nimi, świetna funkcja jak gdzieś wyjeżdżamy i chcemy pozwiedzać okolicę biegając, jeżdżąc na rowerze, albo poszukać trasy na rolki w okolicy.
 5. Pokonaj Siebie (dostępne w wersji premium) – wybierasz z historii swój trening i próbujesz go pokonać
 6. Interwały (dostępne w wersji premium) – mamy tu kilka gotowych planów oraz możliwość dodania swoich.

   

   

   

   

   

   

   

  interwały endomondo
  interwały endomondo

 

Znajomi

W endomondo możesz tworzyć społeczności dodawać znajomych, widzieć i komentować ich treningi. Możesz nawet nadać motywującą wiadomość do trenującej osoby, która pojawi się w jej słuchawkach podczas treningu.

Endomondo w tej zakładce samo wynajduje naszych znajomych na postawie facebooka,

znajomi w endomondo
endomondo znajomi

 

Historia

Historia naszych treningów, pokazuje wszystkie nasze treningi podzielone na dni. Kolorami zaznaczone są różne aktywności, dzięki czemu widzimy od razu jaką dyscyplinę najczęściej uprawiamy.

endomondo historia treningów
historia treningów

 

Statystyki (opcja premium)

Statystyki naszych treningów, możemy wybrać dyscypliny, które chcemy analizować i zakres dat. Analizować pod kątem, ilości treningów, dystansu, czasu trwania, spalonych kalorii.  Dane pojawią się na kolorowych słupkach oraz słupkach "widmo" przedstawiającymi treningi wykonane we wcześniejszym zakresie czasu.

statystyki w endomondo

Plan treningowy (opcja premium)

Plan treningowy jest opracowywany tylko dla biegania. Z założenia ma nas przygotować na zawody. Wyznaczamy cel (dystans), termin realizacji, dni treningowe, a endomondo samo rozpisuje nam trening. Trening oparty jest o cztery fazy mające na celu poprawę efektywności naszego biegania.

plan treningowy endomondo
trening biegowy z endomondo

 

Postanowienia i rywalizacje

Postanowienia to nasze cele na tydzień, możemy określić jaki dystans tygodniowo chcemy przebiec, albo ile razy w tygodniu pływać.  Możemy też dodać cel oparty o czas trwania albo ilość spalonych kalorii. Ustawić możemy wszystkie dyscypliny, a na końcu zaprosić znajomych, którzy pomogą nam wytrwać w postanowieniu.

postanowienia endomondo
Postanowienia w endomondo

Rywalizacje to wyzwania do których możemy dołączyć, albo stworzyć własne np wśród znajomych, rodziny.  Cele możemy ustawić różne, np kto zrobi najwięcej km, kto pierwszy osiągnie X km, spali najwięcej kalorii i wiele innych. Można spotkać rywalizacje tworzone przez firmy w formie konkursu z nagrodami.  W czerwcu rusza najbardziej znana rywalizacja "Pomoc mierzona kilometrami" organizowana przez T-mobile,  każdy kilometr jaki przebędziemy  jest przeliczony na pieniążki dla chorych dzieci. Zachęcam do dołączenia. Dla mnie to genialna motywacja, nie raz przedłużałam trening, żeby nabić jeszcze jeden i jeszcze jeden kilometr. Nas to nic nie kosztuje, a możemy pomóc innym.

Postanowienia i rywalizacje są "naliczane" na postawie naszych przebytych treningów automatycznie, wystarczy dołączyć do rywalizacji albo stworzyć postanowienie i wszystko będzie automatycznie naliczane. Nie musimy robić nic więcej.

Chcesz sprawdzić jak działają rywalizację ?  

Zapisz się do mojej rywalizacji:

trasy endomondo

Odżywianie

Zagrożenia ze strony Endomondo

Na koniec mała przestroga. Udostępniając trening pamiętajcie o ustawieniu prywatności niech go widzą tylko Wasi znajomi, a nie cały świat. Na screenach z treningu widać mapę, często zaczynającą i kończącą się w miejscu naszego zamieszkania, przebytą wieczorem trasę po parku czy lesie. Nie chcesz chyba, żeby każdy potencjalny zbir (za dużo kryminałów chyba czytam) wiedział gdzie mieszkasz, gdzie spędzasz wieczory i gdzie można cię spotkać.

Albo żeby pani z Zusu zobaczyła, że biegasz w najlepsze zamiast siedzieć na L4.

 

 

 

 • Korzystalam z tej aplikacji w ciąży i po porodzie ale irytowały mnie ciągłe powiadomienia i zużycie baterii.
  Po za tym apka bardzo fajna i dużo fajnych charytatywnych akcji

  • Jakie powiadomienia? W czasie aktywności, czy od endomondo jak się go nie używa? No niestety gps trochę zżera baterie :/ dlatego raczej do ciągłego monitorowania aktywności się nie nadaje, ale jak ćwiczymy 1- 2 h dziennie to nie jest to takie uciążliwe.

 • Inspiracje dla szkoły

  Jaki gruntowny opis! Super! Bardzo dużo chodzę i biegam, ale nie mam jakoś przekonania do tych technicznych nowości 😉 Jednak Twój wpis mnie zainspirował. Może spróbuję 😉

  • Polecam spróbować, fajnie jest widzieć swoje postępy i zdobywać nowe rekordy 🙂 Zapraszam też do dołączenia do mojej rywalizacji 🙂

 • U mnie w kregu dosc popularna aplikacja!

 • Uwielbiam tą apkę – może i mało biegam, ale zawsze ją załączam 🙂

 • Matka Wielowymiarowa

  Bardzo lubie endomondo, używam go od 2015 roku, ale teraz przestawilam sie na zegarek Polar i nie muszę brać ze sobą telefonu 🙂 Karol Andras

  • Zegarki to super rozwiązanie o wiele wygodniejsze od aplikacji. Mi jednak telefon jeszcze do słuchania muzyki i robienia zdjęć fajnych miejsc się przydaje. No i rywalizacje, szczególnie Pomoc Mierzona Kilometrami zachęcają do zabierania telefonu i włączania Endomondo.

 • Nie miałam pojęcia, że ta aplikacja ma tyle funkcji 🙂

  • Ja też 😉 niektóre naprawdę późno odkryłam i to przez przypadek.

 • Zeby mi się chciało jak mi się nie chce 😉 Po pierwszej ciąży schudłam 30 kg, miałam kaloryfer na brzuchu. Teraz, po drugiej akceptuję te nadprogramowe 2 kg, pogryzając czekoladkę 😂

  • hahah smacznego, 2 kg to raz dwa się uda zrzucić. Wielkie gratulacje, pozbyć się 30 kg to ogromny sukces !

 • My się z narzeczonym śmiejemy, że bez Endomondo nie ma u nas treningu 😀 Po prostu uwielbiamy tę aplikację ♥

  • tak jest 🙂 przyznam się, że zdarzyło mi się nie iść na trening bo telefon się wyładował 😉

 • Jak biegałam to tylko z endomondo, uwielbiałam tą aplikację. Teraz mam trochę przerwy przez ciążę, ale na pewno do niej wrócę. Testowałam też run keeper, ale endomondo dla mnie wygrywa.

  • Też testowałam różne inne, ale zawsze wracałam do endo. Udanego porodu życzę i szybkiego powrotu do formy 🙂

 • Nie wyobrażam sobie aktywności bez Endomondo – czy to rower, spacer, bieganie. 😀

 • Super dzieciaczki

  Mój mąż chyba jej używa 🙂

 • Bardzo lubię z niej korzystać 🙂

 • Dee Lukasik

  Dobry tekst, używam tej apki ale sporo nie wiedziałam

 • U mnie niestety Endo gubiło zasięg i musiałam się przerzucić na inna apkę.

 • Ja też zdecydowanie nie znam lepszej aplikacji 🙂 Jako, że nie biegam, to włączam zawsze podczas jazdy na rowerze i gdy zwiedzam nowe miasto, bo wtedy też robię dużo kilometrów 😀 I koniecznie dołączam do charytatywnych wyzwań!

 • Och Wychowanie

  Jeszcze nie używałam tej aplikacji, ale czuję się zainspirowana 🙂

 • GENIALNE!!!!! jestem przekonana! Dzięki <3

 • Natalia P

  A ja o tej aplikacji nie słyszałam. Chętnie wypróbuję – oby nie gubiło zasięgu.

 • Często widzę na FB, że moi znajomi korzystają z tej aplikacji, fajnie wyglądają jej mozliwości 🙂

 • Korzystam, jest świetna. Wykorzystuje również podczas spacerów z mlodszym dzieckiem. 🙂

 • Bardzo rzetelny wpis! Ciekawie zapowiada się ta aplikacja, chętnie poznam ją bliżej 🙂

 • uwielbiam tę aplikację 🙂 towarzyszy nam podczas spacerów, i rodzinnych aktywności 🙂

 • Anna Szlosek

  miałam kilka podejść do tego typu aplikacji, ale ta wydaje się być fajna. Chyba zainstaluję !:)