Breaking News
 |  | 

Zdrowie

Dieta wegańska

img-responsive

Dieta wegańska jest to styl żywienia oparty wyłącznie na produktach pochodzenia roślinnego. Dieta wegańska jest restrykcyjnym odłamem diety wegetariańskiej w założeniach wykluczającej lub znacznie wykluczającej spożycie mięsa.

 

Prawidłowo zbilansowana dieta wegańska powinna uwzględniać w swych założeniach odpowiednią podaż białka, węglowodanów oraz tłuszczy odpowiednią dla dziennego zapotrzebowania przestrzegającej jej osoby. Dobrze przyswajalne węglowodany weganie znajdują w produktach na bazie zbóż jak również w owocach i warzywach. Niezbędny budulec jakim jest białko w diecie wegańskiej możemy znaleźć w strączkach, orzechach, grzybach czy mlekach roślinnych.

 

Pozostałymi elementami które są dopuszczalne w tym stylu żywienia są również m.in. kawa, herbata, cukier. Dobrze zbilansowana dieta wegańska oraz wsparcie suplementacją umożliwia długie cieszenie się zdrowiem lecz warto pamiętać iż źle zbilansowana i monotonna dieta wegańska może w długotrwałym stosowaniu prowadzić do niedoborów. Warto zaznaczyć iż dieta wegańska nie jest dietą odchudzającą. Dieta wegańska zakłada wyłącznie filar żywienia natomiast weganizm jest stylem życia który opiera się na wyłączeniu produktów odzwierzęcych w każdym możliwym obszarze codziennego życia.

dieta-weganska

ABOUT THE AUTHOR