Breaking News
 |  | 

Uroda

Czy franczyzobiorca musi mieć doświadczenie w biznesie?

img-responsive

Wystarczy wpisać w wyszukiwarce hasło butik franczyza, by przekonać się, jak wiele jest korzyści takiej formy prowadzenia działalności. Czy dysponując licznymi ułatwieniami, franczyzobiorca musi posiadać doświadczenie w biznesie? Wiele osób myśli, że wystarczy mieć pieniądze na wkład własny i regularnie uiszczać opłaty franczyzowe.

Tymczasem wiedza na temat prowadzenia działalności bardzo ułatwia uruchomienie i utrzymanie biznesu. Mimo szerokiego zakresu pomocy, podejmowanie większości decyzji należy do franczyzobiorcy. To on zarządza swoją firmą. Na szczęście na wsparcie franczyzodawcy może liczyć na każdym etapie działalności.

Trochę teorii na temat franczyzy

Franczyzobiorca to osoba, która prowadzi działalność gospodarczą na podstawie umowy z franczyzodawcą. Co istotne, firma funkcjonuje pod szyldem znanej marki, ale przedsiębiorca działa na swój rachunek. Jego działania muszą być spójne z koncepcją franczyzodawcy, od którego oprócz pomysłu na biznes i znaku handlowego, otrzymuje także całe know-how.

Franczyzodawca udziela franczyzobiorcy szeroko rozumianego wsparcia – pomaga dobrać odpowiednią lokalizację, negocjować warunki najmu, udostępnia narzędzia do rekrutacji pracowników i wiele innych. Jeśli ktoś chce np. otworzyć butik, franczyza będzie idealnym pomysłem. Daje ona możliwość z korzystania z doświadczenia franczyzodawcy.

Doświadczenie mile widziane, ale niekonieczne

O tym, czy dojdzie do podpisania umowy z osobą bez doświadczenia, decyduje franczyzodawca. Należy pamiętać, że ta forma prowadzenia działalności daje jeszcze jeden przywilej – możliwość korzystania z profesjonalnych szkoleń. W przypadku butiku dotyczą one m. in. technik sprzedaży i visual merchandisingu.

Oprócz doświadczenia, w biznesie liczą się także indywidualne predyspozycje potencjalnego przedsiębiorcy, takie jakie umiejętność zarządzania podległym personelem, komunikatywność, a także chęć rozwoju czy umiejętności sprzedażowe. Może się okazać, że posiadając te cechy, da się osiągnąć sukces jako franczyzobiorca.

czy-franczyzobiorca-musi-miec-doswiadczenie-w-biznesie

ABOUT THE AUTHOR