Breaking News
 |  | 

Uroda

Nie tak idealna koloryzacja – o negatywnych jej skutkach.

img-responsive

Nasze włosy są naturalnie narażone na działanie wielu czynników, które mogą negatywnie wpłynąć na ich kondycję. Są to czynniki atmosferyczne – czyli promienie słoneczne, deszcz, wiatr, jak również nasze wybory – suszarki do włosów, prostownice (czyli wysokie temperatury), lakiery do włosów, chemia w kosmetykach, które używamy. Dodatkowo prawie 90% kobiet farbuje swoje włosy, nie zawsze zwracając uwagę na składniki zawarte w farbach, na amoniak, barwniki – której najzwyczajniej niszczą strukturę włosa, osłabiają ją i sprawiają, że ciężko poradzić sobie z negatywnymi skutkami koloryzacji.

Czy farba niszczy włosy

Oczywiście chcielibyśmy przeczytać, że nie. Że jest to bezpieczne dla naszych włosów i możemy do woli bawić się w metamorfozy, nie zwracając uwagi na szkodliwość tych zabiegów. Niestety jest inaczej.
Farba (mowa tu o typowych, drogeryjnych specyfikach – nie o tych z naturalnym, prostym składem, które jak bardziej polecam i rekomenduję), zazwyczaj zawiera kilka składników, przyczyniających się do niszczenia struktury włosa.
Substancją najbardziej szkodliwą, która powoduje najszersze otwarcie łusek, ułatwiając tym samym wnikanie sztucznych barwników do głębi włosa, jest amoniak. Obecnie zastępuję się go najczęściej mniej inwazyjną alternatywą – monoetanoloaminą – jednak nie daje ona często zadowalających efektów. Substancja ta działa słabiej i efekt nie jest zbyt trwały.
Kolejnym szkodliwym składnikiem jest utleniacz – dzięki niemu nasze włosy tracą swój naturalny kolor, by barwnik mógł na nich odpowiednio zadziałać.
Częsta koloryzacja niesie ze sobą bardzo negatywne skutki:

  • matowienie włosów, szorstkość,
  • osłabienie, pozbawienie blasku,
  • reakcje alergiczne – zawsze należy czytać ulotkę i przeprowadzać testy na skórze, ponieważ skutki alergii mogą okazać się dla nas bardzo niemiłe,
  • działanie rakotwórcze (teza ta nie została jednak potwierdzona badaniami, aczkolwiek nie ma również jednoznacznego zaprzeczenie, więc nie mamy pewności co do prawdziwości tego stwierdzenia, jest ono mimo to bardzo niepokojące),
  • długotrwałe farbowanie, nawet produktami o lepszym składzie, na pewno osłabi kondycję naszych włosów, jest to ingerencja w strukturę włosa – nieważne w tym przypadku czy mniej czy bardziej szkodliwa – ważne że intensywna i częsta.

 

nie-tak-idealna-koloryzacja-o-negatywnych-jej-skutkach

ABOUT THE AUTHOR