Breaking News
 |  | 

Zdrowie

Zioła na dolegliwości.

img-responsive

Zioła pomagają nam na wiele dolegliwości zdrowotnych, ale z niektórymi należy uważać dlatego zawsze trzeba pytać w aptece jak korzystać z dobroczynnych właściwości ziół. Popularnym jest bluszcz pospolity. Jest on zielonym krzewem, często uprawianym w celach ozdobnych.

 

Surowiec lekarski stanowią liście bluszczu pospolitego, które zawierają wiele substancji czynnych między innymi kwasy fenolowe, flawonoidy, kumaryny. Stosowany jest przede wszystkim na uporczywy kaszel, stan zapalny błon śluzowych. Można pomocniczo stosować go w zapaleniu oskrzeli oraz astmie i krztuścu. Następną rośliną jest wiązówka błotna. Surowcem zielarskim w jej przypadku jest kwiat, ziele, sam liść oraz kłącze. Zawierają one substancje czynne takie jak olejki eteryczne, glukozę, garbniki.

 

To właśnie zawartość salicylanów i flawonoidów sprawia, że wiązówka wykazuje działanie przeciwzapalne i przeciwbólowe. Stosuje się przede wszystkim na przeziębienie. Obniża bowiem gorączkę i działa napotnie. Bardzo popularnym ziołem jest mydlnica lekarska. Znajdziemy w jej składzie takie substancje jak saponiny, cukrowce, olejki eteryczne oraz sole miedzi, manganu, żelaza. Mydlnica jest używana jako środek pobudzający w odruchu kaszlu. Polecana jest w leczeniu nieżytów dróg oddechowych, astmy oraz pylicy.

ziola-na-dolegliwosci

ABOUT THE AUTHOR