Breaking News
 |  | 

Zdrowie

Dieta detoksykacyjna – czego należy unikać?

img-responsive

Dieta, która ma na celu oczyszczenie organizmu przedstawiana jest jako remedium na nasze problemy zdrowotne. Niestety, zbyt wiele osób stosuje ją w sposób nieprzemyślany i nieprawidłowy. Takie podejście nie tylko nie przyniesie oczekiwanych rezultatów, ale może nieść za sobą poważne konsekwencje Co należy robić, a czego unikać na diecie oczyszczającej?

Detoks organizmu – zacznij od zmiany diety

Najczęściej chcemy, aby naturalne sposoby na oczyszczenie organizmu szybko przywróciły nam energię i witalność. Oczekujemy pozbycia się wrażenia przewlekłego przemęczenia i senności. Często winowajcą takiego stanu rzeczy jest nasz sposób odżywiania. Tzw. dieta detoks ma zatem na celu wyeliminowanie tłustych, ciężkostrawnych potraw. Należą do nich potrawy smażone, wysoko przetworzone, w szczególności czerwone mięso.

Wiele osób przerzuca się wtedy na ryby i drób, ale pamiętajmy, że te mogą być zanieczyszczone metalami ciężkimi, a także zawierać antybiotyki – to przecież coś, czego chcemy się pozbyć przy oczyszczaniu. Lepiej jest zatem postawić na warzywa i owoce, a także produkty zbożowe, kasze i ryż. Unikaj również nadmiaru cukru – szczególnie w postaci słodyczy.

Bycie na tzw. głodówce przez kilka dni z rzędu przyniesie więcej szkód niż pożytku. Po pierwsze – długotrwałe i rygorystyczne poszczenie niesie za sobą ryzyko nabawienia się niedoborów wielu witamin i składników mineralnych. Z tego powodu detoks w postaci głodówki to błędne koło – skutki niedoborów w postaci przemęczenia, osłabienia, problemów z cerą i włosami to przecież najczęstsze przyczyny decydowania się na oczyszczenie organizmu. W takim przypadku lepiej postawić na lekkostrawną, ale zbilansowaną dietę – dużo soków warzywno-owocowych, produktów zbożowych i kasz.

Napary ziołowe dobrym sposobem na oczyszczenie?

Same picie tzw. herbat oczyszczających na niewiele się zda. Owszem, niektóre zioła mają właściwości moczopędne, ułatwiające wydalanie niepotrzebnych substancji z organizmu. Oczyszczanie powinno być jednak kompleksowe. Po drugie, musielibyśmy pić takie herbaty w dużych ilościach, co może spowodować wypłukiwanie się składników odżywczych. Przechodząc na dietę detoksykacyjną, pamiętaj przede wszystkim o skupieniu się na zdrowych, lekkich produktach i unikaniu ciężkich, przetworzonych potraw.

dieta-detoksykacyjna-czego-nalezy-unikac

ABOUT THE AUTHOR