Breaking News
 |  | 

Zdrowie

Jak się odżywiać na diecie wegańskiej?

img-responsive

Już samo słowo wegetarianizm u wielu osób budzi niepokój. Zwłaszcza zdeklarowani mięsożercy dziwnym wzrokiem patrzą się na osoby, które zdecydowały się na to, aby całkowicie ze swojej codziennej diety wyeliminować produkty mięsne. O ile jeszcze do obecności diety wegetariańskiej społeczeństwo polskie zaczyna się coraz bardziej przyzwyczajać, o tyle dieta wegańska, która jest bardziej rygorystyczną wersją diety wegetariańskiej, wciąż budzi niemałe zdziwienie.

Dieta wegańska – co to takiego?

Dieta wegańska to sposób żywienia dla osób, które nie chcą spożywać mięsa. Co więcej, weganie nie ograniczają się tylko do tego, aby zupełnie z diety wyeliminować produkty mięsne. Rezygnują oni także z całkowitego spożywania wszelkich dań, które mają w swoim składzie jakiekolwiek elementy pochodzenia zwierzęcego. Największym wrogiem każdego weganina staje się zatem mięso, mleko, masło. Wszystkie potrawy, w których mogą być tłuszcze zwierzęce. Co zatem pozostaje? Marchewka z jabłkiem przegryzana kromką suchego chleba? Niekoniecznie! Pamiętaj, że dieta wegańska to mnóstwo ciekawych potraw. Jeżeli do tej pory w swojej kuchni ograniczałeś się wyłącznie do przygotowywania potraw z rodzimego podwórka, to przed Tobą jeszcze wiele egzotycznych smaków do poznania.

Wyjątkowe potrawy, które posmakują weganom

Dieta wegańska nie jest nuda. Jest ona bardzo kolorowa, a potrawy zawierają w sobie dużo witamin. Przykładem ciekawego, totalnie egzotycznego dania, które krajem pochodzenia jest Maroko, jest rozgrzewająca zupa harira na mój sposób przygotowana samodzielnie w domu. Przypomina ona nieco nasz polski gulasz, jednak przygotowywana jest wyłącznie na bazie warzywnych składników. Co będzie Ci potrzebne? Przygotuj ciecierzycę, soczewicę (czerwoną i zieloną), sos pomidorowy i pomidory z puszki, marchewkę oraz cały zestaw ziół. Do przyprawienia potrawy możesz użyć między innymi ziele angielskie, kumin, imbir, paprykę, cynamon czy sól i pieprz. Dobraw zupę według własnych preferencji smakowych!

jak-sie-odzywiac-na-diecie-weganskiej

ABOUT THE AUTHOR