Breaking News
 |  |  | 

Ruch i sport Zdrowie

Jak zacząć odchudzanie?

img-responsive

Prowadzenie zdrowego, aktywnego stylu życia staje się coraz bardziej popularne. Nic dziwnego – w końcu to jedyna recepta na dobre samopoczucie i cieszenie się przez lata świetnym zdrowiem i kondycją. Niestety, początki odchudzania mogą być wyjątkowo ciężkie, a brak szybkich efektów i narzucenie sobie zbyt wielu zasad może skutkować szybkim zniechęceniem i powrotem do starych nawyków.

Aktywność dla początkujących

Dużym błędem osób początkujących jest narzucenie sobie zbyt dużej ilości ciężkich treningów w tygodniu. Choć ruch jest zdrowy i jak najbardziej wskazany, początkowe uczęszczanie na cross fit dla zaawansowanych każdego wieczora może szybko skończyć się nie tylko zniechęceniem, ale nawet groźnymi urazami i kontuzjami, które wymagać będą długiego leczenia. Aby tego uniknąć warto stopniowo wprowadzać ćwiczenia. Osoby o niskiej sprawności ruchowe oraz z dużą nadwagą powinny początkowo zdecydować się na spacery (z czasem szybsze marsze), pływanie lub lekkie zajęcia grupowe, takie jak aqua aerobik, joga lub pilates. Warto włączyć także codzienną i weekendową aktywność na świeżym powietrzu: jazdę na rolkach i rowerze, piesze wycieczki, aktywne spędzanie czasu z rodziną i wypady do okolicznych parków i lasów. Z czasem można wprowadzić bardziej wymagające formy aktywności fizycznej, takie jak ćwiczenia siłowe, jogging czy sporty zespołowe (np. amatorską grę w piłkę nożną, squash, tenis).

Jak jeść by schudnąć?

Zdrowa, zbilansowana dieta nie oznacza, że już do końca życia będziesz mógł jeść jedynie sałatki. Na początek wystarczy zrezygnować z kupnych słodyczy i słonych przekąsek i kalorycznych dań smażonych. Kotlety zamień na pieczone lub duszone mięso, a frytki z oleju na ryż z dodatkiem warzyw. Staraj się jeść dużo warzywnych zup, surówek i świeżych dodatków. Tabela kalorii owoce pomoże Ci utrzymać odpowiednią podaż kaloryczną. Batoniki i kupne czekolady zamień na lekką galaretkę z owocami lub domową tartę jabłkową. Sklepowe soki i kaloryczne napoje gazowane możesz zastąpić domowymi, świeżo wyciskanymi sokami, wodą z dodatkiem cytrusów i ziół oraz zimnymi, niesłodzonymi kompotami. To wszystko sprawi, że szybko zaczniesz tracić wagę bez większych wyrzeczeń!

jak-zaczac-odchudzanie

ABOUT THE AUTHOR