Breaking News
 |  | 

Z innej beczki

Jaka jest wartość kaloryczna chipsów?

img-responsive

Chipsy stanowią jedną z przekąsek, po którą chętnie sięgają ludzie z różnych zakątków świata. Czym są, jak się je produkuje oraz ile mają kalorii? O tym opowiemy w poniższym tekście.

Czym są chipsy?

Mówiąc najprościej, chipsy to rodzaj słonej przekąski, która ma kształt cienki, suchych plastrów ziemniaków lub innych warzyw. Najczęściej wykonuje się je poprzez obsmażanie w głębokim, gorącym tłuszczu, który sprawia jednak, że znacząco wzrasta wartość kaloryczna tego produktu.

Z tego też powodu coraz częściej stosuje się inne metody wytwarzania chipsów, które mają na celu obniżenie wartości energetycznej. Do najczęściej stosowanych sposobów zalicza się obróbka z pomocą mikrofali, żeby następnie spryskać ugotowane chipsy niewielką ilością tłuszczu (zazwyczaj oleju roślinnego).

Z zewnątrz obsypuje się chipsy posypkami, dającymi wyrazisty smak. W ich skład wchodzą różne zioła, przyprawy i niestety niekiedy sztuczne aromaty.

Chipsy kalorie – czy warto jeść chipsy?

Przygotowanie chipsów oraz zastosowane składniki sprawiają, że są to bardzo wysoko kaloryczne przekąski. Wartość energetyczna 100 gramów może wynosić nawet 550 kcal.

 

jaka-jest-wartosc-kaloryczna-chipsow

ABOUT THE AUTHOR