Breaking News
 |  | 

Zdrowie

Dieta ketogeniczna

img-responsive

Dieta ketogeniczna zwana również potocznie “keto” zyskała na popularności jako sposób żywienia wspomagający odchudzanie. Dieta ketogeniczna początkowo była wykorzystywana przede wszystkim w celu leczenia i poprawienia komfortu życia osób z padaczką jak również w celu leczenia nadciśnienia i cukrzycy.

 

Dieta ketogeniczna opiera swoją piramidę żywieniową w 80% na tłuszczach roślinnych oraz zwierzęcych zamiast jak to ma miejsce w diecie tradycyjnej na węglowodanach. Węglowodany na diecie ketogenicznej są nie pożądane ponieważ mogą zakłócić stan ketozy w który wprowadza się ciało. Ketoza jest to skutek pobierania długotrwale energii z tłuszczu zamiast węglowodanów, podczas tego stanu w organiźmie zauważamy drastyczny przyrost ciał ketonowych które wspomagają odchudzanie organizmu oraz mają inne pozytywne skutki.

 

Innym makroelementem jest podaż białek w pożywieniu która może być nieco wyższa od podaży węglowodanów lecz nie może przekroczyć ograniczonego limitu wyliczonego według zapotrzebowania danej osoby ponieważ to może również wpłynąć na pożądany stan ketozy. Zwolennicy diety ketogenicznej twierdzą iż wpływa ona pozytywnie na pracę mózgu oraz odchudzanie, przeciwnicy natomiast ostrzegają iż długotrwałe poddanie się ketozie nie jest naturalnym stanem organizmu i może prowadzić do zaburzeń w gospodarce hormonalnej człowieka.

dieta-ketogeniczna

ABOUT THE AUTHOR